Стартира програма „Добродетели в клас“

Феята на добродетелите разказа за проявлението на любовта пред третокласници от Средно училище „Панайот Волов“ в гр. Шумен. Това се случи в рамките на първия урок по програмата „Добродетели в клас“ на Фондация „Образователни хоризонти“.

В ролята на феята влезе директорът на неправителствената организация Антония Димитрова, която ще изнесе поредица от 22 урока пред децата. Те са предоставени под формата на приказни истории, свързани с изграждането на вяра, воля, любов, милосърдие, доброта, смелост, търпение, справедливост, дисциплина, толерантност и други ценности.

Програмата е предназначена за деца от начален етап от 7 до 10-годишна възраст за развиване на основните добродетели, необходими за  формиране на личността.

Целите на обучението са повишаване на социалните, емоционалните, когнитивните и поведенческите умения на учениците.

Инициативата цели превенция на агресията в училище и развиване на социално-емоционални компетенции на учениците и формиране на емоционална интелигентност. Дейностите, които ще се реализират, целят насърчаване на екипната работа между учениците, приемане на различността и проява на емпатия, осъзнаване и регулация на собствените чувства и създаване на положителна образователна среда, в която всеки се чувства уважаван, подкрепен, и оценен.

    Програмата ще се реализира в периода от януари до юни с ученици от 3 „а“ клас на СУ „Панайот Волов“ с подкрепата на РУО-Шумен, съгласието на директора на училището и писмено разрешение на родителите.

Децата ще попълват Дневник на добродетелите, в които ще описват как са проявили определени ценности и са решили конкретни проблеми. Идеята на дневника е учениците да са съзнателни за действията си и целенасочено да прилагат полученото знание в реални житейски ситуации.

Децата ще изработят Кутия на доброто, в която ще пускат листчета с истории за добрини, които са направили или са видели някой да извършва.

Дейностите ще завършат с изработване на Дърво на добродетелите, което ще бъде поставено в класната стая, за да напомня на децата за ценностите към които да се придържат.

    Заключителната инициатива е представяне на пиеса за добродетелите, на която ще присъстват родителите на учениците. Накрая всички ще засадят семена, за които трябва да продължат да се грижат като символ на устойчивостта и грижата към вече посетите добродетели в децата.