Обучения
Образователни лидери в България
Фондация „Образователни хоризонти“ е лицензирана организация от МОН и има право да провежда обучителни програми с издаване на квалификационни кредити.
Организацията има издаден сертификат ISO 9001:2015 за качество, който гарантира спазване на високи стандарти за качество при провеждането на обучителни програми за педагогически и непедагогически специалисти, създаване на оригинални обучителни материали, както и провеждане на семинари, конференции и кръгли маси.
Системата за управление на повишаването на „Образователни хоризонти“ е сертифицирана по изискванията на ISO 9001:2015 от AQ Cert/Alpha Quality Certification/ Alfa Kuoliti Certification.
Обученията се провеждат на място в учебните заведения или изнесени на локация, посочена от училищните ръководства.
С какво се отличаваме?
- Бързина при изготвяне на оферта и организиране на обученията;
- ISO сертификат 9001:2015, който гарантира качеството на предоставяната услуга;
- Опитен екип от обучители, които залагат на учене чрез преживяване;
- Групова работа и приложение на получените теоретични знания;
- Създаване на обучителна среда, в която всеки се чувства значим, свободно споделя своя опит и преживявания, твори и разгръща своя потенциал.
- Създаваме дейности и игри за сплотяване на колектива.
Активни обучения
Иновативни методи на обучение
Обучителната програма е създадена с цел запознаване на участниците с всички видове интерактивни методи и техники за обучение.
Освен разнообразни упражнения, примери, групова работа и дискусии, участниците в курса ще усвоят методи за преподаване, които допълват учениците като активни участници в образователния процес.
Програмата включва следните ключови елементи:
– Въвеждаща теоретична част за същността на интерактивния метод, за принципите на организацията на обучението в интерактивен режим. Разглежда се класификация на видовете интерактивни методи – ситуационни, дискусионни, емпирични.
– Участниците се запознават с основните интерактивни методи за ангажиране на учениците в класната стая – метод на конкретни ситуации, казус, симулация, SWOT-анализ, пирамида, светкавица, мозъчна атака, лавина, панелна дискусия, светофар, аквариум, мозъчни карти, рис наване идеи, ролеви игри, симулационни игри, ситуационни игри.
Обучителната програма включва онагледяване на всеки интерактивен метод чрез примери, дискусии и групова работа.
Форма на обучение
Брой часове
16 учебни часа
1 кредит
Обучители
проф. д н Нели Димитрова
Антония Димитрова
Евгений Лазаров
Позитивно управление на класната стая
Обучителната програма е насочена към създаване на положителни взаимоотношения между учениците и учителите, на чиято база се създава пълноценен и ефективен учебен процес. Квалификационният курс акцентира върху ролята на учителя за мотивиране на учениците, изграждане на позитивни нагласи за учене, ефективна комуникация и мениджмънт на класната стая. По време на обучението участниците ще се запознаят с методи и стратегии за управление на учениците и създаване на отношения, основани на доверие, сътрудничество и комуникация. Когато учениците се чувстват приети и подкрепени, те се ангажират с учебния процес и нараства шансът да постигнат по-високи академични резултати.
Обучителната програма включва разглеждането на ко-регулация като начин на взаимодействие между учители и ученици, който помага на децата да регулират своето емоционално състояние и поведение.
В рамките на курса ще бъдат представени техники за създаване на позитивна образователна среда чрез ресурси за регулация на детското поведение.
Ще бъде засегната темата за учителя като мениджър и лидер на класа, както и прилагане на методи за изграждане на реципрочни взаимоотношения между учителя и учениците. Този подход в обучението води до развитие на комуникативните и социално-емоционалните умения на учениците.
Форма на обучение
Брой часове
16 учебни часа
1 кредит
Антония Димитрова
Евгений Лазаров
Агресията в детската градина/училище – превенция и корекция
В процеса на обучението участниците се запознават със същността, видовете и причините за агресията. Разглеждат се учебните заведения като фактори за провокация и превенция на деструктивното поведение на децата.
В рамките на обучителната програма се анализират възможностите на редица дейности за ограничаване на агресията, посочват се методи и техники за нейното редуциране. Анализират се казуси, свързани с агресивните прояви на децата от предучилищна възраст. Провеждат се ролеви игри и тренинги. Предлагат се практически съвети на обучаващите за възможностите им да потърсят съдействието на родителите и на специалисти за ограничаване на деструктивното поведение на децата.
Брой часове
32 учебни часа
2 кредита
Обучител
проф. д-р Снежанка Въчева
Занимателна екология за деца от предучилищна възраст
Програмата съдържа теоретическа и практическа част.
В теоретическата част са изложени методическите аспекти на организацията на екологичното образование на децата.
Практическата част е представена с разработени екологични проекти, подробни конспекти за провеждане на педагогически ситуации, опити с децата, екологични игри, съобщаване на любопитни сведения за природата и др. Обучаващите се запознават със съвременните технологиите за формиране на основите на екологичната култура у децата и участват в решаването на казуси, игри, дискусии и др.
Брой часове
32 учебни часа
2 кредитa
проф. д-р Снежанка Въчева
Социалната и емоционална интелигентност на педагогическите специалисти за ефективност на образователната среда
Програмата е насочена за овладяване на компетенции, свързани със социалната и емоционална интелигентност на педагогическите специалисти. Чрез обучението у педагогическите специалисти се формират умения, които им помагат в образователната среда да разбират и управляват социалните ситуации, както и да изграждат и поддържат здравословни отношения както с учениците, така и с техните родители. Основните аспекти на които се набляга са емпатия, емоционална устойчивост, междуличностна комуникация и разпознаване на социалните сигнали.
Целите на програмата са да повишат квалификацията на педагогическите специалисти, съобразени с професионалния профил на педагогическите специалисти – директори, зам.-директори, учители, педагогически съветници и възпитатели. Формират се знания, умения и компетентности за същността на социалната и емоционална интелигентност и ролята им в училищната среда, както и методите и техниките за развитие както в самите учители, така и в учениците.
Брой часове
32 учебни часа
2 кредита
Допълнителна подкрепа за личностно развитие на децата от детската градина
Подобряване на достъпа до образование, насърчаване и разгръщане на потенциала за личностно развитие на децата със специални образователни потребности, с хронични заболявания, в риск и с изявени дарби от предучилищното образование в детските градини чрез предоставяне на допълнителна подкрепа при спазване на изискванията в Наредба № 5 от 2016 г. за предучилищното образование и Наредбата за приобщаващото образование.
Програмата цели повишаване на квалификацията на учителите, работещи със децата със специални образователни потребности, с хронични заболявания, в риск и с изявени дарби от предучилищното образование в детските градини чрез предоставяне на допълнителна подкрепа.
Форма на обучение
Брой часове
32 учебни часа
2 кредитa
проф. д н Нели Димитрова